KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 15915146
nr 1591 5146
Ture Jörgensen
(1907-1962), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 55/700, Broöppning. Bildmått: 25x22 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
Ture Jörgensen, född 1907, död 1962, svensk målare, grafiker och skulptör.
Utrop:
400 kr
måndag 22 januari 2024
kl 19:11:49
Ture Jörgensen
Läs mer om Ture Jörgensen